დღეს, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე, ზაზა ვაშაყმაძე ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს, ელჩს მარეკ შჩიგელს შეხვდა. შეხვედრა გაცნობით ხასიათს ატარებდა.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტომ და საქართველოს სახარების ქრისტიან ბაპტისტთა ეკლესიების კავშირმა, ერთობლივი საქველმოქმედო აქციის ფარგლებში ჰუმანიტარული დახმარება, 30 ფუთა თბილი ტანსაცმელი, ამჯერად გადასცა საერთაშორისო ჰუმანიტარული კავშირი „კათარზისი“-ს ბენეფიციარებს
დღეს, 7 ოქტომბერს საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ, ზაზა ვაშაყმაძემ გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა ირანის ისლამური რესპუბლიკის დროებით რწმუნებულთან (ელჩის მოვალეობის შემსრულებელთან) რასულ ესლამთან
6-13 ოქტომბერს, ეზიდი თემი ჯამაია შიხადის ზეიმობს. დღეს ეზიდთათვის განკაცებული ღმერთის, შეიხ ადის ხსოვნის პატივსაცემად მომლოცველთა საყოველთაო შეკრების დღეები იწყება
4 ოქტომბერს ევანგელურ-ლუთერული ეკლესია მოსავლის აღების დღეს აღნიშნავს. ეს ლუთერების ერთ-ერთი საყვარელი დღესასწაულია, რომლის დროსაც ისინი მადლობას უხდიან ღმერთს მოსავლისთვის
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტომ 2020 წლის 20 იანვრის N1/216 რეკომენდაციით, რელიგიურ გაერთიანებებს, საბჭოთა ტოტალიტარული რეჟიმის დროს მიყენებული ზიანის ნაწილობრივი ანაზღაურების უზრუნველყოფის მიზნით, 2020 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტით განსაზღვრული 4 500 000 (ოთხი მილიონ ხუთასი ათასი) ლარიდან უკვე გაუნაწილა 3 500 000 (სამი მილიონ ხუთასი ათასი) ლარი
ევანგელურ-ლუთერული ეკლესია დღეს მთავარანგელოზ მიქაელისა და ყველა ანგელოზთა დღესასწაულს აღნიშნავს. მიქაელ მთავარანგელოზის მიმართ თაყვანისცემა ოდითგან სიკეთის ბოროტებზე გამარჯვებასთან იყო დაკავშირებული