დღეს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსა და ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის პროექტის - „სახელმწიფო ენა სასულიერო პირებისათვის" მეორე ეტაპის მონაწილე პედაგოგების ტრენინგი თემაზე „სეკულარიზმი და რელიგიური ნეიტრალიტეტი" .
დღეს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს პროექტის „სახელმწიფო ენა სასულიერო პირებისათვის" მეორე ეტაპის პრეზენტაცია.
დღეს, 18 ოქტომბერს, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე, ზაზა ვაშაყმაძე, სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში, აშოტ სმბატიანს შეხვდა.
დღეს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსა და საქართველოს სახარების რწმენის ეკლესიის ინიციატივით, გაიმართა შეხვედრა კაპელანური მსახურების მსოფლიო პრაქტიკის გაცნობისა და გაზიარების მიზნით.