დღეს, 7 სექტემბერს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსთან არსებული რელიგიურ გაერთიანებათა ქონებრივი და ფინანსური საკითხების შემსწავლელი სარეკომენდაციო კომისიის 2021 წლის მესამე სხდომა
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს ყველა იუდეველს, განსაკუთრებით კი საქართველოს ებრაულ თემს, როშ-ჰაშანას, ახალი წლის დღესასწაულს და ბედნიერ, ნაყოფიერ და მშვიდობიან წელს უსურვებს მათ
აზერბაიჯანში ვიზიტის ფარგლებში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე, თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი უკლება და პროტოკოლის მენეჯერი გვანცა ცხოვრებაძე კახის რაიონის სოფელ ქოთოქლოს ყოვლადწმინდა სამების ეკლესიას ეწვივნენ
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე, თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი უკლება და პროტოკოლის მენეჯერი გვანცა ცხოვრებაძე კახის რაიონის, სოფელი ალიბეგლოს წმინდა ნინოს ეკლესიას ეწვივნენ. წმინდა ნინოს ეკლესიასთას ახლოს, სულ რამდენიმე მეტრში ასევე მდებარეობს ალიბეგლოს ქართულ სახელმწიფო თეატრი
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე, თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი უკლება და პროტოკოლის მენეჯერი გვანცა ცხოვრებაძე კახის რაიონის სოფელ ალიბეგლოს ქართულ სახელმწიფო თეატრს ეწვივნენ. ალიბეგლოს ილია ჭავჭავაძის სახელობის ქართულმა თეატრმა ფუნქციონირება1985 წელს დაიწყო და მის რეპერტუარში ქართველი და უცხოელი დრამატურგების ნაწარმოებები იყო
აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში ვიზიტის ფარგლებში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე, თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი უკლება და პროტოკოლის მენეჯერი გვანცა ცხოვრებაძე კახის რაიონის სოფელ კახინგილოს ქართულ საშუალო სკოლას ეწვივნენ
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე, თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი უკლება და პროტოკოლის მენეჯერი გვანცა ცხოვრებაძე აზერბაიჯანში კავკასიის მუსლიმთა სამმართველოს თავმჯდომარემ, შეიხ-ულ-ისლამ ჰაჯი ალაჰშუქურ ფაშაზადემ მიიღო და სტუმრების პატივსაცემად ლანჩი გამართა
დღეს, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე, თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი უკლება და პროტოკოლის მენეჯერი გვანცა ცხოვრებაძე, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში ზურაბ პატარაძე, საქართველოს გენერალური კონსული ქ. განჯაში ნიკოლოზ იაშვილი კახის რაიონის სოფელ კახინგილოში ჩავიდნენ
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ვიზიტი აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში გრძელდება. სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე, თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი უკლება და პროტოკოლის მენეჯერი გვანცა ცხოვრებაძე აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ვიცე-პრემიერს, ალი აჰმადოვს შეხვდნენ