შეხვედრა აზერბაიჯანის დელეგაციასთან
დღეს, 19 მაისს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში ესტუმრნენ ვაგიფ სეიდბაილი აზერბაიჯანის რესპუბლიკის დიასპორასთან მუშაობის სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, ვუსალ მამადოვი აზერბაიჯანის რესპუბლიკის დიასპორასთან მუშაობის სახელმწიფო კომიტეტის საქართველოსთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი და ფაიგ გულიევი აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში
შეხვედრა ლიეტუვის დელეგაციასთან
დღეს, 19 მაისს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში ესტუმრნენ, ვიდა მონტვიდაიტე ლიეტუვის მთავრობის ადმინისტრაციასთან არსებული ეროვნული უმცირესობების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, არტურ ლიუდკოვსკი ლიეტუვის პრემიერ მინისტრის მრჩეველი ეროვნული უმცირესობების საკითხებში და ანდრიუს კალინდრა ლიეტუვის რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში.