მართლმადიდებელი სამყარო ბზობას აღნიშნავს
დღეს, 9 აპრილს, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია ერთ-ერთ მთავარ საუფლო დღესასწაულს, ბზობა-ბაიაობას ზეიმობს. ბზობა მაცხოვრის იერუსალიმში დიდებით შესვლას აღნიშნავს და მრევლი მას აღდგომის წინა კვირას ზეიმობს.
საქართველოს კათოლიკური ეკლესია ბზობას ზეიმობს
დღეს, 9 აპრილს, საქართველოს კათოლიკური ეკლესია ბზობას, ერთ-ერთ მთავარ საუფლო დღესასწაულს აღნიშნავს, რომელიც იერუსალიმში უფლის დიდებით შესვლას განასახიერებს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთამ დიდ დღესასწაულს, სიხარულსა და მშვიდობას გისურვებთ.
საქართველოს ევანგელურ-ლუთერული ეკლესია ბზობას აღნიშნავს
დღეს, 9 აპრილს, საქართველოს ევანგელურ-ლუთერული ეკლესია ბზობას, იერუსალიმში უფლის დიდებით შესვლას ზეიმობს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთსაუფლო დღესასწაულს და მშვიდობას გისურვებთ.
სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესია ბზობას დღესასწაულობს
დღეს, 9 აპრილს, სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესია ბზობას დღესასწაულობს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთიერუსალიმში უფლის დიდებით შესვლას და მშვიდობას გისურვებთ.
საქართველოს ბაპტისტური ეკლესია ბზობას აღნიშნავს
დღეს, 9 აპრილს, საქართველოს ბაპტისტური ეკლესია ბზობას აღნიშნავს. ბზობა ერთ-ერთი მთავარი საუფლო დღესასწაულია და იერუსალიმში უფლის დიდებით შესვლას განასახიერებს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთამ დიდ დღესასწაულს, სიხარულსა და მშვიდობას გისურვებთ.
საქართველოს მოლოკანთა თემი ბზობას დღესასწაულობს
დღეს, 9 აპრილს, საქართველოს მოლოკანთა თემი ბზობას დღესასწაულობს.  რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთამ დიდ დღესასწაულს, სიკეთესა და მშვიდობას გისურვებთ.