ტელეფონი: +995 322 990900 დღეს საქართველოს ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესია ნათლისღებას - უფლის განცხადების დღესასწაულს აღნიშნავს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთ უფლის განცხადების დიდ დღესასწაულს, სიკეთესა და მშვიდობას გისურვებთ.
17 იანვარს საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარის ზაზა ვაშაყმაძისა და საქართველოში პოლონეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის მარიუშ მაშკევიჩის შეხვედრა.
14 იანვარს სომხური მართლმადიდებელი ეკლესია იოანე ნათლისმცემლის შობას აღნიშნავს. სახარება იოანე ნათლისმცემელს იესო ქრისტეს უახლოეს წინამორბედად მიიჩნევს, რომელმაც მესიის მოსვლა
საქართველოში 2 დღიანი ვიზიტის ფარგლებში, ისრაელის სახელმწიფოს პრეზიდენტი რეუვენ რივლინი თბილისის დიდ სინაგოგას ეწვია და რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძეს შეხვდა, შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ისრაელში პაატა კალანდაძე ისრაელის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში შაფთაი ცური
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე საქართველოს სახარებისეულ ქრისტიან ბაპტისტთა ეკლესიათა კავშირის მშენებარე ტაძარს ესტუმრა.
ზაზა ვაშაყმაძე შეხვდა ეპისკოპოს გია კანდელაკს, ხუცეს ვეფხია ციმაკურიძეს, ხუცეს ლევან ახალმოსულიშვილსა და ორგანიზაციის სხვა წარმომადგენლებს.
დღეს მართლმადიდებელ ქრისტიანთა სამყარო ქრისტესშობას ზეიმობს. შობა ქრისტიანთათვის დღესასწაულთა დღესასწაულია, ამ დღეს იესო ქრისტე ქალაქ ბეთლემში, ერთ პატარა გამოქვაბულში იშვა. ქრისტეს დაბადება ახალი ცივილიზაციის, სამყაროს მიმართ ახალი დამოკიდებულების დასაწყისია.
მოლოკან ქრისტიანთა თემი 7 იანვარს ქრისტეშობის ბრწყინვალე დღესასწაულს აღნიშნავს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს მოლოკან თემს ქრისტეშობას და მშვიდობას, ბედნიერებასადაკეთილდღეობასუსურვებს მათ.
დღეს, 6 იანვარს, სომხური სამოციქულო მართმადიდებლური ეკლესია შობასა და ნათლისღებას ერთად აღნიშნავს. სუბ-გევორქის ეკლესიაში საზეიმო ლიტურგიას დასეწრო და შეკრებილ მორწმუნეებს დღესასწაული რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ,
საქართველოს ევანგელურ-ლუთერულიეკლესია დღეს ღვთისგამოცხადებას - ყრმა იესოსადმი მოგვთა თაყვანისცემას ზეიმობს. ღვთისგამოცხადების აღნიშვნა ერთ-ერთი უძველესი საეკლესიო ტრადიციაა და მას წარმართი მეფეების-კასპარის, მელქიორისა და ბალთაზარის, სამი მეფის ზეიმსაც უწოდებენ.