8-9 ოქტომბერს იუდეველთათვის უმნიშვნელოვანესი დღესასწაული, იომ-ქიფური აღინიშნება - საყოველთაო მიტევების, ცოდვების გამოსყიდვის დღე, რომელსაც ებრაელები განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებენ.
29-30 სექტემბერს იუდეველები როშ-ჰაშანას - ებრაულ ახალ წელიწადს ზეიმობენ. როშ - ჰაშანა ებრაელთათვის გასულ წელზე სულიერი ანგარიშის პერიოდია, როცა ყოველი ებრაელი ინანიებს საკუთარ შეცდომებსა და ცოდვებს, დღესასწაული თიშრეის (ებრაული კალენდრის თვე) პირველი ორი დღის განმავლობაში აღინიშნება.
საქართველოს პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი ნიუ-იორკში, აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპისა და პირველი ლედის, მელანია ტრამპის სახელით გამართულ მიღებას დაესწრო. ზურაბიშვილმა ტრამპს საჩუქრად რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს მიერ გამოცემული
საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესია დღეს ღმრთისმშობლის მიძინებას - მარიამობას ზეიმობს, იგი თორმეტ უდიდეს დღესასწაულის სიაში შედის. გადმოცემით, ყოვლადწმინდა ღვთისმშობელმა მაცხოვრის ზეცად ამაღლებიდან მეჩვიდმეტე წელს
დღეს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე, ზაზა ვაშაყმაძე, ანდრე კარბონოს - იეჰოვას მოწმეების ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო იურისტს შეხვდა. შეხვედრას რელიგიის სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე, გიორგი უკლება, სტრატეგიული კვლევის