ტელეფონი: +995 322 990900 დღეს მთავრობის ადმინისტრაციაში, გაიმართა გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარის, ზაზა ვაშაყმაძესა და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის, სამხე-ჯავახეთისა და წალკის ეპარქიალური ვიკარიატის ახალ ვიკარიუსთან, ვარდაპეტ მაღაქია
დღეს მთავრობის ადმინისტრაციაში, გაიმართა გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარის, ზაზა ვაშაყმაძესა და სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის ახალ ხელმძღვანელთან, არქიმანდრიტ, კირაკოს
დღეს, 12 ივლისს, მართლმადიდებელი ეკლესია და მრევლი პეტრე - პავლობის დღესასწაულს აღნიშნავს.
დღეს, ილია ჭავჭავაძის სახელობის ყვარელის სახელმწიფო მუზეუმში რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ინიციტიავით მოეწყო ტრენინგი სასულიერო პირთათვის, რომელშიც რეგიონში მოქმედი რელიგიური ორგანიზაციების: საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის,
დღეს საქართველოს ეზიდთა თემი თბილისის ეზიდური ტაძრის, „ტავაფა ეზიდის“ დღეს აღნიშნავს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთ ტაძრის დღესასწაულს და წარმატებებს გისურვებთ.
დღეს საქართველოს ყველა ტაძარი ყვავილებითა და ხის ტოტებით იმოსება- მართლმადიდებელი ქრისტიანები სულთმოფენობის დღესასწაულს აღნიშნავენ. სახარებისეული რწმენით, ღმერთმა სწორედ ამ დღეს მოუვლინა მოწაფეებს სულიწმინდის მადლი, რაც ძველი სჯულის ახლით შეცვლის, ქრისტეს ეკლესიის დაბადების ნიშან
დღეს კათოლიკური სამყარო ყოვლადწმინდა სამების - მამის, ძის და სულიწმინდის დღესასწაულს აღნიშნავს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო სამების დღესასწაულს ულოცავს ლათინ-კათოლიკეთა კავკასიის სამოციქულო ადმინისტრაციას, საქართველოში მცხოვრებ კათოლიკე მრევლს, სულიწმინდა იყოს თქვენი მფარველი!
საქართველოს ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესია დღეს სულთმოფენობას აღნიშნავს. სახარების რწმენით, ღმერთმა ამ დღეს მოუვლინა მოწაფეებს სულიწმინდის მადლი. წმინდა მოციქულებზე აღსრულებული სულთმოფენობის შემდეგ, ეს დღესასწაული ეკლესიაში საღვთო სულის