დღეს მუსლიმი თემი მუჰამედ შუამავლისა და იმამ სადიყის დედამიწაზე მოვლინების დღეს აღნიშნავს, შიიტური მიმდინარეობის მიხედვით ისლამის ფუძემდებელი 570 წელს ქალაქ
11 ნოემბერს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე -ზაზა ვაშაყმაძე და სააგენტოს თანამშრომლები დღესასწაულ „ზარზმობასთან“ (წმინდა სერაპიონ ზარზმელის ხსენების დღე) დაკავშირებულ ღონისძიებებს დაესწრნენ. ღონისძიებას
დღეს, 11 ნოემბერს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ინტერრელიგიური სათათბიროს შეხვედრა გაეროს ბავშვთა ფონდთან და პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტთან
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ინიციატივით სახარების ქრისტიან ბაპტისტთა ეკლესიების კავშირის წარმომადგენლებმა მართლმადიდებელი ეკლესიის ახალციხის, ტაო-კლარჯეთის და ლაზეთის ეპარქიას გადასცეს დიდი რაოდენობით ტანისამოსი
დღეს მუსლიმი თემი მუჰამედ შუამავლის დედამიწაზე მოვლინების დღეს აღნიშნავს, სუნიტური მიმდინარეობის მიხედვით ისლამის ფუძემდებელი ჰიჯ. 571 წელს რები-ულ ევველის თვის 12-ე ღამეს მექაში მოევლინა სამყაროს.
სომეხთა სამოციქულო ეკლესია წმინდა ჯვრის აღმოჩენის დღესასწაულს ზეიმობს. დღესასწაული ქრსიტეს ჯვრისადმი მიძღვნილ ოთხ დღესასწაულთაგან ერთ-ერთია, იგი 327 წელს, რომის
26 ოქტომბერს, საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა კეთილმსახური მეფე თამარის სახელობის სკოლა-პანსიონში, მისი დაარსების 10 წლისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა, რომელსაც რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე, ზაზა ვაშაყმაძე დაესწრო.