24 ოქტომბერს, 12 საათზე, სასტუმრო „ბილტმორში“, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტომ გამართა მეოთხე კონფერენცია - „ინტერრელიგიური დიალოგი მშვიდობისათვის“ – „რელიგიები საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე“.
დღეს საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ, ზაზა ვაშაყმაძემ შეხვედრა გამართა, აიათოლა ალი ჰამენეის სპეციალურ წარმომადგენელთან აზერბაიჯანში, სეიდ ალი აქმა ოჯახმეჯადისთან.
20 ოქტომბერს, თბილისში, კულტურულ-საგანმანათლებლო ცენტრ ალულბეითში, საქართველოს მუსლიმთა სამმართველოს ორგანიზებით ჩატარადა კონფერენცია „ ადამიანობა და სულიერი ღირებულებების გზაზე თავგანწირვა“
20-22 ოქტომბერს ებრაელები „შმინიაცერეთი/სიმხათ თორას” აღნიშნავენ. „სიმხათ თორა“-„თორით გამოწვეული სიხარული”, თორის კითხვის განახლებას უკავშირდება და ერთ-ერთ ყველაზე მხიარულ ებრაულ
დღეს, 14 ოქტომბერს, საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესია „კვართისა საუფლოისა და სვეტისა ღმრთივბრწყინვალისა და მირონმდინარისას” დღესასწაულს, სვეტიცხოვლობას
დღეს საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ, ზაზა ვაშაყმაძემ შეხვედრა გამართა თურქეთის რელიგიის საქმეთა სამმართველოს (დიანეთი) უფროსის მოადგილესთან
დღეს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის შენობაში გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარის შეხვედრა საქართველოს სახარების ქრისტიან ბაპტისტთა ეკლესიების კავშირის მიერ ორგანიზებული საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილეებთან.
დღეს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ, ზაზა ვაშაყმაძემ, შეხვედრა გამართა არაბთა გაერთიანებული საამიროების ელჩთან საქართველოში, ბატონ ესა ალბაშა ალნოაიმისთან.