საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ, ზაზა ვაშაყმაძემ გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა ნიდერლანდების სამეფოს დანიშნულ ელჩთან საქართველოში, მააიკე ვან კოლდამთან.
დღეს, ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტომ საქართველოში არსებული რელიგიური ორგანიზაციების
დღეს, 28 ნოემბერს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსთან არსებული რელიგიურ გაერთიანებათა ქონებრივი და ფინანსური საკითხების შემსწავლელი სარეკომენდაციო კომისიის
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ინიციატივით სახარების ქრისტიან ბაპტისტთა ეკლესიების კავშირის წარმომადგენლებმა მართლმადიდებელი ეკლესიის ჭიათურისა და საჩხერის ეპარქიაში, წმინდა ნინოს სახელობის სკოლა-პანსიონს
დღეს, ტოლერანტობის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, საქართველოს მუსლიმთა სამმართველომ სხვადასხვა რელიგიური ორგანიზაციებისთვის ღონისძიება გამართა. ტოლერანტობის საერთაშორისო დღის ტრადიციად დამკვიდრება 2016 წელს, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ინიციატივით