ტელეფონი: +995 322 990900 დღეს მართლმადიდებელი ქრისტიანები ერთ-ერთი უდიდესი წინასწარმეტყველის, ელია თეზბიტელის ხსენების დღეს აღნიშნავენ. ეკლესიის სწავლებით, წინასწარმეტყველი ელია ცეცხლოვანი ეტლებით იქნა აღტაცებული ზეცად, მეორედ მოსვლის წინ კი იგი ანტიქრისტეს სამხილებლად უნდა მოვიდეს. საეკლესიო
დღეს, 23 ივლის, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში შედგა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსთან არსებული რელიგიურ გაერთიანებათა ქონებრივი და ფინანსური საკითხების შემსწავლელი სარეკომენდაციო კომისიის მესამე სხდომა,
დღეს საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ლამბალოში, რელიგიის სააგენტოს ახალი პროექტის, „სახელმწიფო ენა სასულიერო პირებისთვის“ ფარგლებში, შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაში მონაწილეობდნენ: რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს სტრატეგიული კვლევის
დღეს, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თანამშრომლებმა სემინარები გამართეს ზ. ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის პედაგოგებისთვის. მოხსენებები საქართველოში ადამიანის უფლებებისა და რელიგიური მრავალფეროვნების, რელიგიურ ორგანიზაციათა მდგომარეობის შესახებ სააგენტოს სტრატეგიული კვლვის, ანალიზისა და რეგიონების სამსახურის