ტელეფონი: +995 322 990900 დღეს სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, უწმინდესი და უნეტარესი ილია მეორე იუბილარია. საქართველოს პატრიარქი გამორჩეული ფიგურაა მართლმადიდებელ სამყაროში, ჩვენი ქვეყნისთვის კი - მშვიდობის, სიყვარულის, ერთობის გარანტია.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიასა და რელიგიურ უმცირესობებს გილოცავთ ახალ 2019 წელს!
ისტორიულად საქართველოს სახელმწიფო ყოველთვის განსაკუთრებულად უფრთხილდებოდა ჩვენი ქვეყნის რელიგიურ მრავალფეროვნებასა და ხელს უწყობდა რელიგური თემების მშვიდობიან თანაცხოვრებას. განვილილი წელი
დღეს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე და სააგენტოს თანამშრომლები თბილისის 202-ე უსინათლოთა საჯარო სკოლა-პანსიონს ესტუმრნენ. სკოლა-პანსიონში სწავლობს რამოდენიმე ათეული უსინათლო მოსწავლე, როგორც თბილისიდან ასევე საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან.
დღეს, კათოლური და სახარების რწმენის ეკლესიები ქრისტეშობის ბრწყინვალე დღესასწაულს ზეიმობენ. საშობაო ლიტურგიას რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე დაესწრო. კათოლიკურ ეკლესიაში ზაზა ვაშაყმაძემ დღესასწაული მიულოცა ლათინ
დღეს საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე, ზაზა ვაშაყმაძე თურქეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში, ფატმა სერენ იაზგანსა და რელიგიის საკითხებში მის მრჩეველს, აჰმედ ერდემს შეხვდა.
დღეს, საქართველოს პარლამენტის დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტში რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარეს, ზაზა ვაშაყმაძეს მოუსმინეს. დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის წევრები დაინტერესდნენ რელიგიის სააგენტოს საქმიანობით, მისი აქტივობებით თანამედროვე მსოფლიოში არსებული გამოწვევების ფონზე.
დღეს საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესია წმიდა ნიკოლოზ სასწაულმოქმედის ხსენების დღეს აღნიშნავს. წმიდა ნიკოლოზი დიდი სიყვარულით სარგებლობს მორწმუნეებში, მას უხმობენ და მისი შემწეობის იმედი აქვთ ყველა გასაჭირში.
დღეს, 18 დეკემბერს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსთან არსებული რელიგიურ გაერთიანებათა ქონებრივი და ფინანსური საკითხების შემსწავლელი სარეკომენდაციო კომისიის 2018 წლის მეექვსე სხდომა. რომელსაც ესწრებოდნენ: მართლმადიდებელი ეკლესიისა და სომეხთა სამოციქულო ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის წარმომადგენლები.
ავსტრიის რესპუბლიკაში ვიზიტის ბოლოს, რელიგიის სააგენტომ გამართა შეხვედრა ვენის უნივერსიტეტის თეოლოგიის ფაკულტეტის რელიგიის მეცნიერებათა კათედრის პროფესორ ვოლფრამ რაისთან. ქართულ დელეგაციას წარმოადგენდნენ რელიგიის სააგენტოს თავმჯდომარე, ზაზა ვაშაყმაძე, სტრატეგიული კვლევის, ანალიზისა და