ტელეფონი: +995 322 990900 დღეს კათოლიკე ქრისტიანები ხარებას - თორმეტ საუფლოთაგან ერთ-ერთ დღესასწაულს აღნიშნავენ. ამ დღეს ყოვლადწმინდა ღვთისმშობელს გაბრიელ მთავარანგელოზმა ღვთის ძისა და მესიის - იესო ქრისტეს დაბადება ახარა.
დღეს, 20 მარტს, ქალაქ ბათუმის მთავრობის სახლში რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ ზაზა ვაშაყმაძემ რელიგიის სააგენტოს აჭარის რეგიონული წარმომადგენელი - აბესალომ ასლანიძე ოფიციალურად წარადგინა.
დღეს, 19 მარტს, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის ფარგლებში რელიგიის თავისუფლების გარანტირების თემაზე მომუშავე ჯგუფის მეოთხე შეხვედრა გაიმართა. სამუშაო ჯგუფის მიზანია, საქართველოში წარმოდგენილ კონფესიებში რელიგიის თავისუფლების რეალიზებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე მუშაობა; ამასთან, ისეთი
პოლონეთის რესპუბლიკაში ვიზიტად მყოფი რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე, პოლონეთის სეიმის მართლმსაჯულებისა და ადამიანის უფლებათა კომისიის თავმჯდომარეს - სტანისლავ პიეტროვიჩს შეხვდა.
პოლონეთის რესპუბლიკაში ვიზიტის ფარგლებში რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე პოლონეთის შსს-ს რელიგიის საკითხთა და ეთნიკური უმეცირესობების დეპარტამენტის დირექტორს ანდჟეი რუდლიცკისა და მის მოადგილეს ცეზარ მალიცესკის შეხვდა.
პოლონეთის რესპუბლიკაში რელიგიის სააგენტოს დელეგაციის ვიზიტის ფარგლებში, სააგენტოს თავმდჯომარე ზაზა ვაშაყმაძემ გაიმართა შეხვედრა პოლონეთის ეპისკოპოსთა კონფერენციის გენერალურ მდივანთან - ეპისკოპოს არტურ მიჟინსკისთან და მის მოადგილესთან - იაროსლავ მროვჩინსკისთან.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ოფიციალური ვიზიტი პოლონეთის რესპუბლიკაში გრძელდება. დღეს, 16 მარტს, გაიმართა შეხვედრა პოლონეთის ებრაელთა საბჭოს თავმჯდომარესთან, სტანისლავ კრაევსკისთან. ქართულ მხარეს წარმოადგენდნენ: რელიგიის სააგენტოს თავმჯდომარე, ზაზა ვაშაყმაძე, იურიდიული უზრუნველყოფის სამსახურის უფროსი
დაიწყო რელიგიის საკითხთა სახელწმიფო სააგენტოს ოფიციალური ვიზიტი პოლონეთის რესპუბლიკაში. დღეს, 15 მარტს, შედგა პირველი შეხვედრა „კათოლიკეთა და მუსლიმთა საერთო საბჭოში“. შეხვედრას ესწრებოდნენ საბჭოს პრეზიდენტები - აგატა ნალბორჩიკი (კათოლიკური თემის
დღეს, 11 მარტს, ქ.რუსთავის საკრებულოს საკონფერენციო დარბაზში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ, ზაზა ვაშაყმაძემ, ადგილობრივი ხელისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების ხელმძღვანელებს ქვემო ქართლში რელიგიის სააგენტოს წარმომადგენელი, აბაი