ტელეფონი: +995 322 990900 ვაშინგტონში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ ზაზა ვაშაყმაძემ სამუშაო შეხვედრა გამართა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის საერთაშორისო რელიგიის თავისუფლების სრულუფლებიან ელჩთან, სემუელ
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე და თბილისის საერთაშორისო ბაპტისტური ეკლესიის პასტორები ჩარლზ ჰობლიტსი და კახაბერ ჩხაიძე აშშ-ის „Liberty University”-ის ესტუმენენ. სააგენტოს თავმჯდომარემ გაცნობითი შეხვედრა გამართა უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობასთან: ნატალია ლოუესთან, ვილიამ ვეგერტ მინთან და გლენ სტეპთან, სადაც
ვაშინგტონში ვიზიტის ფარგლებში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ, ზაზა ვაშაყმაძემ ერთობლივი შეხვედრა გამართა აშშ-ში მოქმედ საერთაშორისო ებრაული ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან, კერძოდ, „NCSIJ” -ის (ევრაზიის ებრაელთა მხარდაჭერის
მართლმადიდებელი ქრისტიანები დღეს ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხარებას აღნიშნავენ, თორმეტთაგან ერთ-ერთ საუფლო დღესასწაულს. სახარების მიხედვით, ამ დღეს ახარა გაბრიელ მთავარანგელოზმა ქალწულ მარიამს, რომ ის მესიას - იესო ქრისტეს შობდა. ხარება კაცობრიობის ხსნის დასაწყისი
სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესია დღეს ხარებას ზეიმობს, დღეს. ღვთისმშობლის ხარების საუფლო დღესასწაული მთავარანგელოზ გაბრიელისგან ღვთისმშობლისთვის ის მხსნელის - იესო ქრისტეს მოვლინების ხარებას უკავშირდება
საქართველოს ბაპტისტური ეკლესია დღეს ხარებას დღესასწაულობს. ქრისტოლოგიაში ხარება კაცობრიობის ხსნის დასაწყისად და საუკუნეების მანძილზე დაფარული ღვთის საიდუმლოს გამოცხადების დღესასწაულად ითვლება.
დღეს შიიტი მუსლიმები მაბასის დღესასწაულს აღნიშნავენ. მაბასი სიბრძნის, სულიერი და მორალური ძლიერების დღეა.
დღეს, საქართველოს სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესია ავტოკეფალიის აღდგენას დღესასწაულობს. ავტოკეფალიის დაკარგვა 1801 წელს, რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე I-ის მიერ ხელმოწერილ მანიფესტს მოჰყვა, რომლითაც გაუქმდა საქართველოს სახელმწიფოებრიობა, მოგვიანებით კი,