ტელეფონი: +995 322 990900 დღეს, მთავრობის ადმინისტრაციაში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე შეხვდა საქართველოში ავსტრიის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს, ბატონ არად ბენკოს. შეხვედრას ესწრებოდნენ სტრატეგიული კვლევის, ანალიზისა და
დღეს კათოლიკური ეკლესია ჯვართამაღლებას ზეიმობს. დღესასწაული უკავშირდება იმ ისტორიული ჯვრის ამაღლებას, რომელიც რომის იმპერატორ კონსტანტინეს დედის ბრძანებით იერუსალიმის მახლობლად იპოვეს, შემდგომ კი იერუსალიმის პატრიარქმა მაკარიოსმა აღმართა ანუ აღამაღლა იგი, რათა
11 სექტემბერს მართლმადიდებელი სამყარო იოანე ნათლიმსცემლის თავისკვეთის დღეს აღნიშნავს. ამ დღეს ქრისტიანები მძიმე მარხვით აღნიშნავენ, ხოლო ტაძრებში ღვთისმსახურება აღევლინება.
იუდეველები როშ-ჰაშანას - ებრაულ ახალ წელიწადს ზეიმობენ. როშ - ჰაშანა ებრაელთათვის გასულ წელზე სულიერი ანგარიშის პერიოდია, როცა ყოველი ებრაელი ინანიებს საკუთარ შეცდომებსა და ცოდვებს, დღესასწაული თიშრეის
სომხური სამოციქულო წმინდა ეკლესია დღეს ყოვლადწმინდა ქალწულის შობის დღეს აღნიშნავს.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს სომხურ სამოციქულო ეკლესიასა და მის მრევლს დღესასწაულს სიკეთესა და სიყვარულს უსურვებს მათ.
დღეს 8 სექტემბერს კათოლიკური სამყარო ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობას- ღვთისმშობლობას აღნიშნავს. ღვთისმშობელი ნაზარეთში დაიბადა. ყრმას მარიამი უწოდეს, რაც ებრაულად ქალბატონს, დედოფალს ნიშნავს.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს ყველა კათოლიკეს ამ დღესასწაულს სიკეთესა და სიხარულს უსურვებს მათ.
საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესია დღეს ღმრთისმშობლის მიძინებას - მარიამობას ზეიმობს. გადმოცემით, ყოვლადწმინდა ღვთისმშობელმა მაცხოვრის ზეცად ამაღლებიდან მეჩვიდმეტე წელს
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ინიციატივით, დუშეთის რაიონში ჩატარდა საქველმოქმედო აქცია. აქციის ფარგლებში, მისია „ფრიდენსბოტესა“ და ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის წარმომადგენლებმა, დუშეთში მოქმედ ფონდ „მეოხი“-ს, რომელიც ეხმარება ომის