ტელეფონი: +995 322 990900 რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტომ 2018 წლის 24 იანვრის N1/36 რეკომენდაციით, რელიგიურ გაერთიანებებს საბჭოთა ტოტალიტარული რეჟიმის დროს მიყენებული ზიანის ნაწილობრივი ანაზღაურების უზრუნველყოფის მიზნით, 2018 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტით განსაზღვრული
დღეს იუდეველები „შმინიაცერეთი/სიმხათ თორას” აღნიშნავენ. „სიმხათ თორა“ - „თორით გამოწვეული სიხარული”, თორის კითხვის განახლებას უკავშირდება და ერთ-ერთ ყველაზე მხიარულ ებრაულ დღესასწაულად მიიჩნევა. ისრაელში იგი შმინიაცერეთს - სუქოთის მერვე, დამასრულებელ დღეს ემთხვევა.
დღეს საქართველოს ევანგელურ-პროტესტანტული ეკლესია მადლიერების დღეს აღნიშნავს. ესაა სპეციალური დღე, როცა პროტესტანტები მადლიერებას გამოხატავენ ღმერთის მიმართ მოსავლის გამო. ამ დღეს შემოდგომაზე აღნიშნავენ და ტაძრებში შრომის ნაყოფი - ხილი, ბოსტნეული და პური მიაქვთ.
დღეს, 28 სექტემბერს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსთან არსებული რელიგიურ გაერთიანებათა ქონებრივი და ფინანსური საკითხების შემსწავლელი სარეკომენდაციო კომისიის 2018 წლის მეხუთე სხდომა.
მართლმადიდებელი სამყარო დღეს ჯვართამაღლებას ზეიმობს. გადმოცემის თანახმად, 335 წელს, რომის იმპერატორ კონსტანტინე პირველის დედის, ელენე დედოფლის ბრძანებით, იერუსალიმის მახლობლად იპოვეს ჯვარი, რომელზეც მაცხოვარი ეწამა. იერუსალიმის პატრიარქმა ჯვარი აღმართა -
14-30 სექტემბერს იუდეველები სუქოთის დაწყებას ზეიმობენ, რაც, სიმბოლურად, სინაის უდაბნოში ებრაელთა სვლას განასახიერებს. ეს ებრაელთა ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ზეიმია და მას შვიდი დღის მანძილზე აღნიშნავენ.
დღეს საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესია ყოვლადწმინდა ღვთისმშობელ მარიამის შობას დღესასწაულობს. საღვთო გადმოცემის თანახმად, რადგან საქართველო ღვთისმშობლის წილხვედრი ქვეყანაა, მას უნდა ექადაგა ქრისტეს რჯული საქართველოში, მ
დღეს იუდეველთათვის უმნიშვნელოვანესი დღესასწაული, იომ-ქიფური აღინიშნება - საყოველთაო მიტევების, ცოდვების გამოსყიდვის დღე, რომელსაც ებრაელები განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებენ.