ტელეფონი: +995 322 990900 018 წლის 14 ივნისს, მთავრობის ადმინისტრაციაში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე, ზაზა ვაშაყმაძე და სააგენტოს წარმომადგენლები საქართველოში ვიზიტით მყოფ აზერბაიჯანის რესპუბლიკის დიასპორასთან მუშაობის სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარეს,
რამაზან ბაირამთან დაკავშირებით, საქართველოს პრემიერ მინისტრის სახელით საქართველოს მუსლიმი თემის საპატივცემოდ რესტორან „ქართულ სახლში“ „იფთარი“ (ვახშამი) გაიმართა. პრემიერ მინისტრის სახელით გამართული „იფთარი“ ტრადიციული სახისაა და წელს მეხუთედ გაიმართა.
დღეს საქართველოს ეზიდებმა თბილისის ეზიდური ტაძრის დღესასწაულს - „ტავაფა ეზიდის“ აღნიშნეს. საზეიმო ღონისძებას ესწრებოდნენ: რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე - ზაზა ვაშაყმაძე, სააგენტოს თანამშრომლები, საქართველოში არსებული სხვადასხვა რელიგიური გაერთიანებების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და
დღეს მუსლიმები ერთ-ერთ მნიშვნელოვან დღესასწაულს - ყადირის, ბედისწერისა და ძლევამოსილების ღამეს აღნიშნავენ. მათი რწმენით, სწორედ ამ ღამეს შეასრულა მუჰამედ შუამავალმა წმინდა ყურანის პირველი სურები. დღესასწაული რამაზანის თვის დასასრულს აღინიშნება და მუსლიმთათვის იგი ცოდვების გამოსყიდვის, მიტევებისა და მომავალი
საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესია დღეს საქართველოში წმინდა ნინოს შემოსვლას ზეიმობს. საქართველოში ქრისტიანობის სახელმწიფო სარწმუნოებად გამოცხადება წმინდა ნინოს სახელს უკავშირდება. ქრისტიანობის მქადაგებელი კაბადოკიელი ქალწულის დიდი
დღეს სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესია სომეხ წმიდანთა და წმიდანის ყოფით ნაცხოვრთა - ჰრიფსიმეანთ და გაიანეანთ ხსოვნის დღეს აღნიშნავს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო დღესასწაულს ულოცავს სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელ წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიას და მის მრევლს, მშვიდობასა და კეთილდღეობას უსურვებს მათ.
დღეს საქართველოს ყველა ტაძარი ყვავილებითა და ხის ტოტებით იმოსება- მართლმადიდებელი ქრისტიანები სულთმოფენობის დღესასწაულს აღნიშნავენ. სახარებისეული რწმენით, ღმერთმა სწორედ, ამ დღეს მოუვლინა მოწაფეებს სულიწმინდის მადლი, რაც ძველი სჯულის ახლით შეცვლის, ქრისტეს ეკლესიის დაბადების ნიშანი იყო.
საქართველოს ევანგელურ-პროტესტანტული ეკლესია დღეს სულთმოფენობას აღნიშნავს. სახარების რწმენით, ღმერთმა ამ დღეს მოუვლინა მოწაფეებს სულიწმინდის მადლი. წმინდა მოციქულებზე აღსრულებული სულთმოფენობის შემდეგ, ეს დღესასწაული არა მხოლოდ წარსული მოვლენების გახსენება, არამედ ეკლესიაში საღვთო სულის განუწყვეტელი მყოფობის ნიშანი გახდა. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო