ტელეფონი: +995 322 990900 დაიწყო რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს დელეგაციის ვიზიტი ირანის ისლამურ რესპუბლიკაში. დელეგაციის შემადგენლობაში შედიან: ზაზა ვაშაყმაძე, ალექსანდრე ტუღუში და გიორგი შალვაშვილი.
დღეს საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესია ანდრია პირველწოდებულის - ქრისტეს პირველი მოწაფისა და საქართველოში ქრისტიანობის პირველი მქადაგებელ-გამავრცელებლის ხსენების დღეს აღნიშნავს. წმინდა მოციქულს უფალმა იესო ქრისტემ პირველმა მოუწოდა - პირველი დაემოწაფა, ამიტომაც ეწოდა მას პირველწოდებული.
2018 წლის 10 მაისს მთავრობის ადმინისტრაციაში გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარის ზაზა ვაშაყმაძის შეხვედრა სახარების ბაპტისტთა ეკლესიების კავშირის წევრებთან და გერმანიის საერთაშორისო საქველმოქმედო ორგანიზაცია „ფრიდენს ბოტეს“ ახალ ხელმძღვანელობასთან.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ინიციატივით საჩხერეში ჩატარდა საქველმოქმედო აქცია, რომლის ფარგლებშიც საქართველოს სახარების ქრისტიან ბაპტისტთა ეკლესიების კავშირმა საჩხერის წმინდა ნინოს სახელობის სკოლა-პანსიონს გადასცა დიდი რაოდენობით ტანსაცმელი
დღეს კათოლიკური სამყარო მაცხოვრის ამაღლებას ზეიმობს. სახარება გვაუწყებს, რომ ბრწყინვალე აღდგომიდან მეორმოცე დღეს უფალი უკანასკნელად გამოეცხადა თავის მოწაფეებს, მოუწოდა სულიწმიდის მოფენამდე დარჩენილიყვნენ იერუსალიმში, შემდეგ კი წასულიყვნენ და ყველასთვის ექადაგათ
დღეს სომეხური სამოციქულო ეკლესია მაცხოვრის ამაღლებას იესო ქრისტეს ზეცად ამაღლებას ზეიმობს. დღესასწაული აღდგომიდან მეორმოცე დღეს მოწაფეებთან უფლის გამოცხადებასა და შემდგომ მის ზეცად ამაღლებას უკავშირდება.
დღეს ევანგელურ-ლუთერული ეკლესია ქრისტიანტათვის ერთ-ერთ უდიდეს დღესასწაულს - მაცხოვრის ამაღლებას აღნიშნავს. სახარების თანახმად, აღდგომიდან მეორმოცე დღეს უფალი უკანასკნელად გამოეცხადა თავის მოწაფეებს, მოუწოდა სახარება ექადაგათ და შემდგომ, მათ თვალწინ, ზეცად
საქართველოს მართლმადიდებელი სამოციქულო ავტოკეფალური ეკლესია დღეს დიდი ქრისტიანული წმინდანის, გიორგი კაპადოკიელის აღსრულების დღეს აღნიშნავს. ქართველთათვის გამორჩეული წმინდანი - დიდმოწამე გიორგი საქართველოს მფარველად ითვლება. საქართველოს წმინდა გიორგის ქვეყანას, გეორგიას უწოდებდნენ. მრავალი ლეგენდაა იმის შესახებ, თუ როგორ შეეწეოდა წმინდა გიორგი ქართველთა ლაშქარს მრავალრიცხოვან
25 აპრილს რელიგიის საერთაშორისო თავისუფლების შესახებ აშშ-ს კომისიამ (USCIRF) გამოსცა ყოველწლიური (2018 წლის) ანგარიში, რომელიც მონიტორინგს უწევს რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების უნივერსალურ უფლებას საზღვარგარეთ. რელიგიის საერთაშორისო თავისუფლების