დღეს საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესია ანდრია პირველწოდებულის - ქრისტეს პირველი მოწაფისა და  საქართველოში ქრისტიანობის პირველი მქადაგებელ-გამავრცელებლის ხსენების დღეს აღნიშნავს. წმინდა მოციქულს უფალმა იესო ქრისტემ პირველმა მოუწოდა - პირველი დაემოწაფა, ამიტომაც ეწოდა მას პირველწოდებული.
შეხვედრა გერმანიის საერთაშორისო საქველმოქმედო ორგანიზაციასთან
2018 წლის 10 მაისს მთავრობის ადმინისტრაციაში გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარის ზაზა ვაშაყმაძის შეხვედრა სახარების ბაპტისტთა  ეკლესიების კავშირის წევრებთან და გერმანიის საერთაშორისო საქველმოქმედო ორგანიზაცია „ფრიდენს ბოტეს“ ახალ ხელმძღვანელობასთან.
საქველმოქმედო აქცია საჩხერეში
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ინიციატივით საჩხერეში ჩატარდა საქველმოქმედო აქცია, რომლის ფარგლებშიც საქართველოს სახარების ქრისტიან ბაპტისტთა ეკლესიების კავშირმა საჩხერის წმინდა ნინოს სახელობის სკოლა-პანსიონს   გადასცა      დიდი რაოდენობით  ტანსაცმელი
კათოლიკური სამყარო იესო ქრისტეს ამაღლებას აღნიშნავს
დღეს კათოლიკური სამყარო მაცხოვრის ამაღლებას ზეიმობს. სახარება გვაუწყებს, რომ ბრწყინვალე აღდგომიდან მეორმოცე დღეს უფალი უკანასკნელად გამოეცხადა თავის მოწაფეებს, მოუწოდა სულიწმიდის მოფენამდე დარჩენილიყვნენ იერუსალიმში, შემდეგ კი წასულიყვნენ და ყველასთვის ექადაგათ
სომხური სამოციქულო ეკლესია ამაღლებას ზეიმობს
დღეს სომეხური სამოციქულო ეკლესია მაცხოვრის ამაღლებას იესო ქრისტეს ზეცად ამაღლებას ზეიმობს. დღესასწაული აღდგომიდან მეორმოცე დღეს მოწაფეებთან უფლის გამოცხადებასა და შემდგომ მის ზეცად ამაღლებას უკავშირდება.
ევანგელურ-ლუთერული ეკლესია ამაღლებას აღნიშნავს
დღეს ევანგელურ-ლუთერული ეკლესია ქრისტიანტათვის ერთ-ერთ უდიდეს დღესასწაულს -  მაცხოვრის ამაღლებას აღნიშნავს. სახარების თანახმად, აღდგომიდან მეორმოცე დღეს უფალი უკანასკნელად გამოეცხადა თავის მოწაფეებს, მოუწოდა სახარება ექადაგათ და შემდგომ, მათ თვალწინ, ზეცად