ტელეფონი: +995 322 990900 დღეს იუდეველები ერთ-ერთ მნიშვნელოვან დღესასწაულს - ლაგ ბა-ომერს ზეიმობენ. ლაგ ბა-ომერი უძველესი იუდეური დღესასწაულია. სხვადასხვა გადმოცემის თანახმად, რომაელთაგან დაპყრობილ ისრაელში თორის სწავლების აკრძალვასა და ებრაელთა პროტესტს, რომაელებზე ებრაელთა
დღეს მუსლიმები ბარათის ღამეს - ცოდვების მიტევების ღამეს აღნიშნავენ. ეს მუსლიმთათვის ერთ-ერთი ყველაზე პატივსაცემი და მნიშვნელოვანი ღამეა, რომელსაც მორწმუნენი ლოცვასა და ყურანის კითხვაში ატარებენ და ღვთის შეწევნასა
25 აპრილს, ბელგიაში, ბრიუსელში, გაიმართა ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხებზე საქართველო-ევროკავშირის დიალოგის (HRD) რიგით მე-11 შეხვედრა, რომელსაც ესწრებოდნენ ევროპის საგარეო ქმედებათა სამსახურის (EEAS) წარმომადგენლები, მათ შორის- აღმოსავლეთის ორმხრივი
დღეს, 26 აპრილს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსთან არსებული რელიგიურ გაერთიანებათა ქონებრივი და ფინანსური საკითხების შემსწავლელი სარეკომენდაციო კომისიის 2018 წლის მეორე სხდომა, რომელსაც ესწრებოდნენ
დღეს, მთავრობის ადმინისტრაციაში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე, ზაზა ვაშაყმაძემ ირანის ქალაქ ყუმის სამეცნიერო კვლევითი ცენტრის „ვალი-ასრი“-ის დირექტორს, სეიდ მუჰამმად ჰოსსეინი - აიათოლა კაზმეინს უმასპინძლა. შეხვედრას ესწრებოდნენ: ირანის
8 აპრილს, სამების საკათედრო ტაძარში, სააღდგომო ღვთისმსახურება გაიმართა, რომელსაც სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, ილია მეორე უძღვებოდა. საზეიმო წირვის მონაწილეებმა მოისმინეს საქართველოს პატრიარქის სააღდგომო ეპისტოლე, რომელიც ქვეყნისთვის სასიცოცხლოდ
დღეს სრულიად საქართველო დამოუკიდებლობის აღდგენას დღესასწაულობს - 1991 წლის 9 აპრილს, 12 საათსა და 30 წუთზე, საქართველოს პარლამენტმა ხელი მოაწერა საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტს. უკვე 27 წელია, ყოველწლიურად აღვნიშნავთ დღეს, რომელსაც ასე ნატრობდა და ვერ მოესწრო მრავალი თაობა. დღესვე აღინიშნება საქართველოს თავისუფლებისა და ერთიანობისთვის დაღუპულთა მოხსენიების დღე - მარადიული
დღეს კათოლიკე ქრისტიანები ხარებას - თორმეტ საუფლოთაგან ერთ-ერთ დღესასწაულს აღნიშნავენ. ამ დღეს ყოვლადწმინდა ღვთისმშობელს გაბრიელ მთავარანგელოზმა ღვთის ძისა და მესიის. იესო ქრისტეს დაბადება ახარა. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს საქართველოს კათოლიკე ქრისტიანებს ხარების საუფლო დღესასწაულს, სიხარულსა და მშვიდობას უსურვებს მათ.