ირანის ისლამურ რესპუბლიკაში რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ვიზიტის ფარგლებში დელეგაციამ შეხვედრა გამართა - ერაყის სულიერი ლიდერის აიათოლა ალი სისტანის წარმომადგენელსა და ორგანიზაცია ალულ ბეითის ხელმძღვანელთან აიათოლა შაჰრისტანისთან.
შეხვედრა ირანის ისლამური კულტურისა და ურთიერთობების ორგანიზაციაში
ანში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ვიზიტის ფარგლებში, სააგენტოს დელეგაციამ შეხვედრა გამართა ქალაქ თეირანში ისლამური კულტურისა და ურთიერთობების ორგანიზაციის ხელმძღვანელთან, აბუზარ იბრაჰიმ თურქმანთან.
მართლმადიდებელი ეკლესია ამაღლებას აღნიშნავს
დღეს, აღდგომიდან მეორმოცე დღეს, მართლმადიდებელი ეკლესია მაცხოვრის ამაღლებას აღნიშნავს. ქრისტიანული სწავლებით, მაცხოვარი აღდგომიდან 40 დღის განმავლობაში ეცხადებოდა თავის მოწაფეებს და ღვთის სასუფევლის შესახებ მოუთხრობდა, 40 დღის შემდეგ კი უკანასკნელად გამოეცხადა მათ,
სულიერ ქრისტიან-მოლოკანთა თემი ამაღლებას აღნიშნავს
დღეს ქრისტიანული სამყარო მაცხოვრის ამაღლებას ზეიმობს. სახარება გვაუწყებს, რომ ბრწყინვალე აღდგომიდან მეორმოცე დღეს უფალი უკანასკნელად გამოეცხადა თავის მოწაფეებს, მოუწოდა ყველასთვის ექადაგათ სახარება და მოწაფეთა თვალწინ ამაღლდა ზეცაში. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო
ევანგელურ-პროტესტანტული ეკლესია ამაღლებას ზეიმობს
დღეს, აღდგომიდან მეორმოცე დღეს, საქართველოს ევანგელურ-პროტესტანტული ეკლესია მაცხოვრის ამაღლებას აღნიშნავს. ქრისტიანული სწავლებით, მაცხოვარი აღდგომიდან 40 დღის განმავლობაში ეცხადებოდა თავის მოწაფეებს და ღვთის სასუფევლის შესახებ მოუთხრობდა, 40 დღის შემდეგ კი
სახარებირს რწმენის ეკლესია ამაღლებას აღნიშნავს
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ამაღლების დღესასწაულს ულოცავს საქართველოს სახარების რწმენის ეკლესიასა და მის მრევლს. ამაღლება აღდგომიდან მეორმოცე დღეს,  მოწაფეთა თვალწინ, იესო ქრისტეს გამოცხადებას უკავშირდება. ამ დღეს მაცხოვარმა მოწაფეებს მოუწოდა, ექადაგათ სახარება და მათ თვალწინ ამაღლდა ზეცად.