ტელეფონი: +995 322 990900 21 ნოემბერს მსოფლიო მართლმადიდებლური ეკლესია მთავარანგელოზობის დღესასწაულს აღნიშნავს.
მთავარანგელოზ მიქაელისა და სხვა უხორცოთა ზეცისა ძალთა კრების დღესასწაულის აღნიშვნა გადაწყდა ლაოდიკიის ადგილობრივ კრებაზე, რომელიც IV საუკუნის დასაწყისში, ნიკეის I მსოფლიო კრებამდე რამდენიმე წლით
დღეს სომხური მართლმადიდებელი ეკლესია ღვთისმშობლის ტაძრად მიყვანებას აღნიშნავს - დღეს, როცა სამი წლის მარიამი, როგორც მესიის დედა, მშობლებმა ტაძარში მიიყვანეს. დღესასწაული იუსტინიანე იმპერატორის მიერ, ძველი ებრაული ტაძრის ადგილზე, ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის პატივსაცემად აღმართულ ტაძარს უკავშირდება. დღესასწაული სომხურ ეკლესიაში XVIII საუკუნიდან აღინიშნება დაიგი ერთ-ერთ უძრავ
დღეს დავით ბააზოვის სახელობის საქართველოს ებრაელთა და ქართულ-ებრაულ ურთიერთობათა ისტორიის მუზეუმში ქართველ ებრაელთა თემმა, რელიგიურ ორგანიზაციებს ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე უმასპინძლა. ღონისძიებას რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ხელმძღვანელი ზაზა ვაშაყმაძე და სააგენტოს თანამშრომლები ესწრებოდნენ.
კონფერენცის მუშაობაში მონაწილეობას იღებდნენ რელიგიური ორგანიზაციების ლიდერები, პარლამენტისა და მთავრობის წევრები, დიპლომატიური კორპუსის, სხვადასხვა უნივერსიტეტების წარმომადგენლები.
2017 წლის 14 ნოემბერს საქართველოს მთავრობის კანცელარიაში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარემ საქართველოს ევანგელურ-ლუთერული ეკლესიის ახალ ეპისკოპოსს, მარკუს შოხს, უმასპინძლა.
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე ზაზა ვაშაყმაძემ, სტუმარს გააცნო ჩვენს ქვეყანაში რელიგიის თავისუფლების კუთხით მიმდინარე პროცესები და სახელმწიფოს, კერძოდ - რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს დელეგაცია თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძის ხელმძღვანელობით 2 დღიანი ვიზიტით სამცხე-ჯავახეთის რეგიონს ესტუმრნენ.
11 ნოემბერს დელეგაცია სახალხო დღესასწაულ „ზარზმობასთან“ (წმინდა სერაპიონ ზარზმელის ხსენების დღე) დაკავშირებულ ღონისძიებებს დაესწრო. ღონისძიებას ადგილობრივი და ცენტრალური მთავრობის
დღეს თბილისის შერიგების ტაძარში ევანგელურ-ლუთერული ეკლესიის ღვთისმსახურებაზე პასტორი მარკუს შოხი ეპისკოპოსად აკურთხეს.
ღონისძიებას რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს წარმომადგენლები, საქართველოში არსებული რელიგიური ორგანიზაციების ლიდერები, ყაზახეთის რუსეთისა და მეზობელი ქვეყნებიდან მოწვეული ლუთერული
დღეს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, გაიმართა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარის, ზაზა ვაშაყმაძის შეხვედრა „წითელი ჯვრის“ საერთაშორისო კომიტეტის წარმომადგენლებთან - მაურო მორაბიტოსა და ილეს მუდაევთან.
17 წლის 7 ნოემბერს რელიგიის საკითხთა სააგენტოში შედგა შეხვედრა სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძესა და საქართველოს ევანგელურ-ლუთერული ეკლესიის ეპისკოპოს ჰანს იოჰან კიდერლენს შორის. ვინაიდან ეპისკოპოსი ასრულებს თავის 9 წლიან მოღვაწეობას საქართველოში, შეხვედრა გამოსამშვიდობებელ ხასიათს ატარებდა. საუბარი შეეხო სააგენტოსა და ევანგელურ-ლუთერული ეკლესიის წარმატებულ და