დღეს სულიერ ქრისტიან-მოლოკანთა თემი ზეიმობს ქრისტეშობას- ხორციელად შობას უფლისა ღმრთისა დამაცხოვრისა ჩვენისა იესო ქრისტესი. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს სულიერ ქრისტიან-მოლოკანთა თემს, საქართველოში მცხოვრებ მოლოკნებს ქრისტეშობის დღესასწაულს, სიკეთეს და კეთილდღეობას უსურვებს მათ.
კათოლიკური ეკლესია დღეს ღვთის განცხადებას აღნიშნავს
კათოლიკური ეკლესია დღეს ღვთის განცხადებას აღნიშნავს. ეპიფანია უძველესი ქრისტიანული დღესასწაულია და ქრისტეშობასა და მის თანმდევ მოვლენებს ეძღვნება.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს კათოლიკურ ეკლესიას, განსაკუთრებულად კი- საქართველოში მცხოვრებ კათოლიკეებს დღესასწაულს, და სიკეთეს, სიყვარულს, სიხარულს უსურვებს.
დღეს სომხური ეკლესია შობას ზეიმობს
დღეს, 6 იანვარს, სომხური სამოციქულო მართმადიდებელი  ეკლესია შობას და დაგანცხადებას- იესოქრისტესნათლისღებას ერთად აღნიშნავს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს სომეხ თანამოქალაქეებს დღესასწაულებს და წარმატებებს უსურვებს მათ.
საქართველოს ევანგელურ-ლუთერული ეკლესია დღეს ღვთის გამოცხადებას ზეიმობს
საქართველოს ევანგელურ-ლუთერული ეკლესია დღეს ღვთის გამოცხადებას- ყრმა იესოსადმი მოგვთა თაყვანისცემას ზეიმობს. ღვთის გამოცხადების აღნიშვნა ერთ-ერთი უძველესი საეკლესიო ტრადიციაა და მას წარმართი მეფეების- კასპარის, მელქიორისა და ბალთაზარის, სამი მეფის ზეიმსაც უწოდებენ.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს დღესასწაულს საქართველოს ევანგელურ-ლუთერულ ეკლესიასა და მის მრევლს.