ტელეფონი: +995 322 990900 რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთ ახალ, 2018 წელს, ფეხბედნიერი ყოფილიყოს იგი საქართველოსთვის. მშვიდობა, კეთილდღეობა, წარმატებები გვსურს გისურვოთ თითოეულ თქვენგანს, ჩვენი ქვეყნის ყველა მოქალაქეს, ყველა რელიგიური თემის წარმომადგენელს, ვისაც საკუთარი წვლილი შეგაქვთ ქვეყნის მშენებლობაში. 2018 ყოფილიყოს გაერთიანების, გამთლიანების წელი ჩვენი სამსობლოსათვის. ახალ წელს გილოცავთ, მეგობრებო!
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო განაგრძობს ტრენინგებს - ადამიანის უფლებათა სამთავრობო გეგმის 2017-2018 წ.წ. ფარგლებში. დედაქალაქსა და საქართველოს რეგიონებში ჩატარებული ექვსი სემინარის შემდგომ სააგენტოს თანამშრომლები ქ.ზუგდიდში იმყოფებიან და სამეგრელოს რეგიონის მასშტაბით განაგრძობენ ტრენინეგებს - საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი თანამშრომლების გადამზადების
დღეს სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, ილია მეორის ინტრონიზაციის დღეა. საქართველოს უახლეს ისტორიაში პატრიარქს გამორჩეული როლი აკისრია, განსაკუთრებით - დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდგომ. ქვეყნისთვის მნიშვნელოვან არც ერთ მოვლენას არ ჩაუვლია პატრიარქის უშუალო მონაწილეობის გარეშე. განუზომელია პატრიარქის ღვაწლი საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენაში. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო
25 დეკემბერს კათოლიკური სამყარო უფლის შობას ზეიმობს. მილიონობით ადამიანისთვის ეს ახალი ერის დაწყების დღეა, რომელმაც სამყარო შეცვალა. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს ყველა კათოლიკეს, ლათინ კათოლიკეთა კავკასიის სამოციქულო ადმინისტრაციას ქრისტეშობას, მშვიდობას, სიყვარულს, სიკეთეს უსურვებს მათ.
25 დეკემბერს ქრისტეშობას ზეიმობს ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესია. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს ყველა ბაპტისტს, განსაკუთრებით კი საქართველოს ევანგელურ-ბაპტისტურ ეკლესიასა და მის მრევლს უფლის შობის დღეს მშვიდობასა და კეთილდღეობას უსურვებს მათ.
დღეს მილიონობით ქრისტიანისთვის გამორჩეულ დღეს - ქრისტეშობას ზეიმობს სახარების რწმენის ეკლესია. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს საქართველოს სახარების რწმენის ეკლესიას, მშვიდობას და კეთილდღეობას გისურვებთ.
ევანგელურ-ლუთერული ეკლესია 25 დეკემბერს ქრისტეშობის ბრწყინვალე დღესასწაულს ზეიმობს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს ამ დიდ დღესასწაულს საქართველოს ევანგელიურ-ლუთერულ ეკლესიასა და მრევლს, კეთილდღეობას, წარმატებებს უსურვებს მათ.
მსოფლიოს ყველა პროტესტანტთან ერთად, ქრისტეს შობის ბრწყინვალე დღესასწაულს ზეიმობს საქართველოს ევანგელურ-პროტესტანტული ეკლესია და მრევლი. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთ და სიყვარულს, სიკეთეს გისურვებთ.
მართლმადიდებელი ეკლესია დღეს წმინდა მღვდელმთავრის, მირონ-ლუკიის მთავარეპისკოპოსის, ნიკოლოზ საკვირველმოქმედის ხსენების დღეს აღნიშნავს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიასა და მართლმადიდებელ მრევლს დღესასწაულს, მშვიდობას და სიკეთეს უსურვებს მათ.