ტელეფონი: +995 322 990900 დღეს საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ გაწეული საქმიანობის ანგარიშის პრეზენტაცია გაიმართა, რომელსაც საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, ირაკლი კობახიძე, პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე, სოფო კილაძე, საქართველოს თავდაცვის მინისტრი, ლევან იზორია, საქართველოს
სამების საკათედრო ტაძრის ახალგაზრდულ ცენტრში შედგა შეხვედრა, რომელიც ,,რელიგიების ისტორიის” სწავლებასთან დაკავშირებული შეხედულებების გაცნობას მიეძღვნა.
შეხვედრაზე მოწვეული იყვნენ და სიტყვით გამოვიდნენ საქართველოს საპატრიარქოსა და სხვადასხვა კონფესიების მაღალი იერარქიის პირები, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო
დღეს, 25 იანვარს, სომხეთის სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის სურბ გევორგის საკათედრო ტაძარში, შედგა სომხეთის სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის, ლათინ კათოლიკეთა კავკასიის სამოციქულო ადმინისტრაციის, ევანგელურ-ლუთერული და ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესიების ეკუმენური ლოცვა, რომელსაც ამ ეკლესიათა მოწვევით, ესწრებოდა რელიგიის
სსიპ - რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს, საქართველოს მთავრობის N117-ე (27.01.2014) დადგენილების მე-4 მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად დაევალა საქართველოში არსებული რელიგიური გაერთიანებებისათვის საბჭოთა ტოტალიტარული რეჟიმის დროს მიყენებული ზიანის ნაწილობრივი ანაზღაურების მიზნით გამოყოფილი თანხის, ამავე დადგენილების 1-ლი მუხლის მე-3 პუნქტით გათვალისწინებული რელიგიური თემებისათვის განაწილების შესახებ გადაწყვეტილების მიღება.
დღეს, 23 იანვარს, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ინიციატივითა და მუსლიმთა სამმართველოს ხელშეწყობით, ხელვაჩაურის დასახლებაში საქველმოქმედო აქცია გაიმართა.
19 იანვარს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია, ისევე როგორც მთელი მართლმადიდებლური სამყარო ქრისტეს ნათლისღებას აღნიშნავს. ნათლისღება უძველესი ქრისტიანული დღესასწაულია, თორმეტ საუფლო დღესასწაულთაგან ერთ-ერთი.
დღეს საქართველოს ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესია ნათლისღებას - უფლის განცხადების დღესასწაულს აღნიშნავს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთ უფლის განცხადების დიდ დღესასწაულს, სიკეთესა და მშვიდობას გისურვებთ.
2018 წლის 17 იანვარს, 13.00 სთ., საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტომ ბრაილის შრიფტით დაბეჭდილი ინტერ-რელიგიური კალენდრის პრეზენტაცია გამართა.
ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ: საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე სოფიო კილაძე, მისი მოადგილე რატი იონათამიშვილი, საქართველოს პარლამენტის წევრი დაჩი
15-იანვარს სომხური მართლმადიდებელი ეკლესია იოანე ნათლისმცემლის შობას აღნიშნავს. იოანე ნათლისმცემელი უფლის წინამორბედი და უდიდესი წინასწარმეტყველი იყო. მან ძველი ეპოქა დაასრულა და უფლის განკაცება იწინასწარმეტყველა. იოანემ მდინარე იორდანეში მონათლა მაცხოვარი.