ტელეფონი: +995 322 990900 საქართველოს მოლოკანთა თემი ბზობას - უფლის იერუსალიმში დიდებით შესვლას, ერთ-ერთ უდიდეს ქრისტიანულ დღესასწაულს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთ საუფლო დღესასწაულს და წარმატებებს გისურვებთ.
თურქეთის რესპუბლიკაში გრძელდება რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს დელეგაციის ოფიციალური ვიზიტი, რომლის ფარგლებში გაიმართა სააგენტოს თავმჯდომარის, ზაზა ვაშაყმაძისა და თურქეთის კულტურისა და ტურიზმის მინისტრ ნუმან ქურთულმუშის შეხვედრა.
31 მარტიდან 7 აპრილის ჩათვლით, ებრაელები ფესახს (პასექი) აღნიშნავენ. ებრაელთათვის ეს დღესასწაული ეგვიპტეში დაბადებულ პირველშობილთა სიკვდილის გახსენებასა და მონობიდან თავის დაღწევას უკავშირდება .
ფესახის ანუ პასექის დღესასწაულის პირველი და მეშვიდე დღე უქმეა, იკითხება ლოცვები, მზადდება სადღესასწაულო კერძები. შუალედ დღეებს ეწოდებათ ”ხოლ ჰამოედ” დიასპორა 8 დღის განმავლობაში ზეიმობს ამ
დიდი შაბათი – ვნების კვირის შაბათი, აღდგომის წინა დღეა. ქრისტიანულმა ეკლესიამ იმ დღის აღსანიშნავად დააწესა, როდესაც პონტოელ პილატესთან მისულმა მღვდელმთავრებმა მისი ნებართვით დარაჯები მიუჩინეს ქრისტეს გვამს, რომელიც იესოს მოწაფემ იოსებ არიმათიელმა კლდეში დაასვენა და ლოდი მიაგორა.
თურქეთის რესპუბლიკაში მიმდინარეობს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს დელეგაციის ოფიციალური ვიზიტი, დელეგაციაში შედიან: რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე სტრატეგიული კვლევის, ანალიზისა და რეგიონების სამსახურის უფროსი
დღეს კათოლიკურ და ევანგელურ-ლუთერულ ეკლესიებში - წითელი პარასკევია. დღევანდელი დღე ქრისტიანთათვის გლოვისა და წუხილის დღეა. ამ დღის სახარებისეული ინტერპრეტაცია შემდეგნაირია:
დღეს მუსლიმები იმამ ალის (ალი იბნ აბუ თალიბი), არაბეთის სახალიფოს მეოთხე მართლმორწმუნე ხალიფის, პირველი იმამის დაბადების დღეს აღნიშნავენ. არაერთ მუსლიმურ, განსაკუთრებით შიიტურ ისტორიულ წყაროებზე დაყრდნობით, ალი იყო პირველი მამაკაცი, რომელმაც მიიღო ისლამი და
ღეს, საქართველოს სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესია ავტოკეფალიის აღდგენას დღესასწაულობს. ავტოკეფალიის დაკარგვა 1801 წელს, რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე I-ის მიერ ხელმოწერილ მანიფესტს მოჰყვა, რომლითაც გაუქმდა საქართველოს სახელმწიფოებრიობა, მოგვიანებით კი, 1811 წელს, ეკლესიის ავტოკეფალიაც და იგი რუსეთის სინოდს დაექვემდებარა. ქართველი საზოგადო და რელიგიური მოღვაწეების ბრძოლა
დღეს, საქართველოს კათოლიკური ეკლესია ბზობის დღესასწაულს აღნიშნავს. ბზობა ერთ-ერთი მთავარი საუფლო დღესასწაულია და იერუსალიმში უფლის დიდებით შესვლას განასახიერებს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთ ყველა კათოლიკეს ამ დიდ დღესასწაულს, სიხარულსა და მშვიდობას გისურვებთ.