ტელეფონი: +995 322 990900 დღეს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე, ზაზა ვაშაყმაძე, ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელს საქართველოში, ბატონ კრისტიან ურსეს შეხვდა.
დღეს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე, ზაზა ვაშაყმაძე, ბრიტანეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში, ბატონ ჯასტინ მაქენზი სმიტს შეხვდა.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს დელეგაციის თურქეთის რესპუბლიკაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, ქართული დელეგაცია სტამბოლის მარმარას უნივერსიტეტის თეოლოგიის ფაკულტეტსა და სტამბოლის ბეიოღლუს ვაჟთა სასულიერო სკოლა- ლიცეუმს ეწვია.
თურქეთის მეჯლისის (პარლამენტი) შენობაში გაიმართა შეხვედრა თურქეთის პარლამენტის მართლმსაჯულების კომიტეტის თავმჯდომარესთან, აჰმეთ იიმაიასთან და საქართველოს მეგობართა ჯგუფის ხელმძღვანელის მოადგილესთან, ჰუსეინ შაჰინთან.
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია დღეს ერთ-ერთ მთავარ საუფლო დღესასწაულს, ბზობა-ბაიაობას ზეიმობს. ბზობა მაცხოვრის იერუსალიმში დიდებით შესვლას აღნიშნავს და აღდგომის წინა კვირას იდღესასწაულება. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს საქართველოს სამოციქულო მართლმადიდებელ ეკლესიასა და მრევლს ბზობის დღესასწაულს, სულის სიმშვიდესა და სიხარულს უსურვებს მათ.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო მაცხოვრის აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულს ულოცავს სრულიად სომეხთა სამოციქულო წმიდა მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლსა და ჩვენს სომეხ თანამოქალაქეებს. აღდგომა ცოდვაზე გამარჯვების, განახლების უდიდესი დღესასწაულია ყველა ქრისტიანისთვის. ვუერთდებით თქვენს სიხარულს და ბედნიერებასა და წინსვლას გისურვებთ ჩვენი ქვეყნის საკეთილდღეოდ.
დღეს უდიდეს ქრისტიანულ დღესასწაულს, იესო ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომას ზეიმობს კათოლიკური ეკლესია. აღდგომა სიცოცხლის, იმედის, ცოდვათა დამარცხებისა და სულიერი ამაღლების დღესასწაულია. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო გილოცავთ აღდგომის დღესასწაულს, გისურვებთ სიკეთეს, სიხარულს და ჩვენი ქვეყნის კეთილდღეობას.
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო უერთდება ევანგელურ-ლუთერული ეკლესიის სიხარულს და აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულს ულოცავს მათ. აღდგომა ცოდვათა დამარცხებისა და სულიერი ამაღლების დღესასწაულია, სიკეთე და სიხარული გქონოდეთ.
დღეს ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესია ბზობის დღესასწაულობს. ბზობა ერთ-ერთი მთავარი საუფლო დღესასწაულია და იერუსალიმში უფლის დიდებით შესვლას განასახიერებს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს ევანგელურ-ბაპტისტურ ეკლესიასა და მის მრევლს ამ დიდ დღესასწაულს, სიხაარულსა და მშვიდობას გისურვებთ.