საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულს აღნიშნავს
დღეს ყველა ქართველი მართლმადიდებელი იესო ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომას ზეიმობს. აღდგომა ქრისტიანთათვის დღესასწაულთა დღესასწაულია, რადგან მკვდრეთით აღმდგარი მაცხოვარი ამქვეყნიურ ბოროტებას სიყვარულით და სინათლით ამარცხებს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს საქართველოს მართლმადიდებელ სამოციქულო ავტოკეფალურ ეკლესიას, ყველა მართლმადიდებელ ქრისტიანს ქრისტეს ბრწყინვალე
სახარების რწმენის ეკლესია აღდგომის დღესასწაულს აღნიშნავს
სახარების რწმენის ეკლესია დღეს უდიდეს ქრისტიანულ დღესასწაულს, იესო ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომას აღნიშნავს. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო ულოცავს სახარების რწმენის ეკლესიასა და მის მრევლს სიცოცხლის სიკვდილზე გამარჯვების - ქრისტეს მკვდრეთით აღდგომის დღესასწაულს, ქრისტე აღდგა!
ევანგელურ-პროტესტანტული ეკლესია იესო ქრისტეს აღდგომას ზეიმობს
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო იესო ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომას ულოცავს საქართველოს ევანგელურ-პროტესტანტულ ეკლესიასა და მის მრევლს. აღდგომა ყველა  ქრისტიანისთვის უდიდესი დღესასწაულია, სიცოცხლის სიკვდილზე გამარჯვების, სულიერი ამაღლებისა და განახლების სიმბოლო. ქრისტე აღდგა!
ევანგელურ-ბაპტისტური ეკლესია ქრისტეს აღდგომას ზეიმობს
რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტო  იესო ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომას ულოცავს საქართველოს ევანგელურ-ბაპტისტურ ეკლესიასა და მის მრევლს. აღდგომა ყველა  ქრისტიანისთვის უდიდესი  დღესასწაულია, რომელმაც ცოდვაზე გამარჯვება აუწყა სამყაროს. ქრისტე აღდგა!